Якісна школа – це результат спільних зусиль засновника, який забезпечує ресурсами, директора, який постійно вдосконалює якість, вчителів, які розвиваються, щоб давати якісну освіту, мотивованих учнів, які отримують навички й уміння, корисні в житті, та батьків, які беруть участь у розвиткові школи.
Це місце, куди хочеться йти і де безпечно знаходитись. У школі учні почуваються комфортно, мають друзів та нічого не бояться. На них не кричать вчителі, не принижують і не цькують однокласники.
На уроках у школі цікаво. Вчителі дають можливість висловлювати власну думку та вчать не боятись помилятися. А ще тут вірять, що знання мають цінність лише тоді, коли учні вміють їх застосовувати в житті: розрахувати необхідний об’єм акваріума для рибок, прочитати вказівники англійською в аеропортах, аналізувати інформацію та не вірити фейкам.
У якісній школі всі рівні незалежно від соціального статусу, віросповідання, місця проживання. Хлопець чи дівчина, з айфоном чи без – усі мають рівні можливості для навчання та розвитку здібностей і талантів.
Батьки, відпускаючи дітей у якісну школу, не хвилюються за їхню безпеку та здоров’я. Адже у класі – якісне світло та комфортна температура, тож дитина не “посадить” зір і не застудиться на уроці. Територія школи огороджена парканом, і ніхто сторонній туди не потрапить і не зашкодить. Батьки впевнені, що їхні діти у школі всебічно розвиваються, а їхні успіхи оцінюють об’єктивно та прозоро. Постійний зворотний зв’язок від школи допомагає краще розуміти середовище, у якому навчаються діти.
Батьки – повноцінні учасники освітнього процесу, тож можуть і мають впливати на якість освіти у школі, де навчаються їхні діти. Наприклад, будучи фахівцями в тій чи іншій сфері, можуть допомогти директору покращити освітнє середовище.
Для вчителя школа – це територія творчої свободи та розвитку. Вчителі мають педагогічну автономію та розробляють власні навчальні програми. Вчителі щирі та відкриті до спілкування, поважають учнів та своїм професіоналізмом завойовують авторитет і повагу дітей.
Навчаючи дітей навичок та умінь, вчитель застосовує нові підходи і до оцінювання успіхів своїх вихованців – спостерігає, як учні працювали над завданням, як співпрацювали між собою, яких зусиль докладали, чи були зацікавлені у процесі, та оцінює їхні навички, уміння і компетентності.
Якісна школа – це результат роботи сильного керівника над розвитком закладу. Те, як директор налаштує управлінські процеси, безпосередньо впливає на якість освіти у школі, яку він очолює. Мотивувати вчителів, працювати над їхнім розвитком та вдосконаленням роботи, покращувати освітнє середовище, взаємодіяти із засновником щодо вдосконалення матеріально-технічної бази, формувати прозору систему оцінювання учнівських навчальних досягнень, облаштовувати дружнє до дітей шкільне життя – не вичерпний перелік завдань та відповідальностей директора.
Місцева влада – засновник більшості українських шкіл. Поруч із громадами засновують школи також органи місцевої влади, фізичні та юридичні особи. Втім об’єднує усіх засновників відповідальність за заклади освіти: їхнє матеріально-технічне забезпечення, створення інклюзивного середовища у школі тощо. Школи – одна із найбільших соціальних систем у регіоні, тож увага до їхнього розвитку означає також увагу до значної кількості електорату. Якісна освіта – у забезпечених ресурсами школах, тому інвестиції у освіту – хоч і одні з найбільших витрат місцевих бюджетів, водночас є найважливішими в довгостроковій перспективі.
Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні та управлінські процеси. Аудит є новою для України процедурою вивчення діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл.
Місія аудиту – допомогти школам підвищити якість їхньо діяльності та сприяти зростанню суспільної довіри до освіти.
Про розбудову внутрішньої системи забезпечення якості у школі свідчить Положення про неї, а також розроблені політики і процедури її впровадження. Цей документ можна знайти на сайті школи. Його наявність не завжди означає, що у школі вже розбудована внутрішня система забезпечення якості. Він є одним із перших кроків.
Однією із найважливіших умов функціонування внутрішньої системи є самооцінювання. Це комплексне регулярне вивчення та оцінювання власної освітньої діяльності, яке ґрунтується на рефлексії та критичному дослідженні. Воно дає можливість закладу оперативно реагувати на виклики та прослідковувати динаміку через порівняння з попередніми та наступними своїми результатами такого оцінювання. Результати самооцінювання школа використовує для визначення напрямів поліпшення освітньої діяльності.