Якісна школа –
це середовище, у якому
дитина щаслива

До чого усi звикли?

Мiфи про якiсну школу
img
Усі звикли, що якість освіти вимірюється виключно балами ЗНО, участю учнів в олімпіадах тощо
img
Освітнє середовище – це "євроремонт" і нові меблі
у школі
img
Жорстка дисципліна – запорука успішності учнів
img
Всі проблеми школи – у відсутності достатнього фінансування. Було б більше грошей – все одразу стало б добре
img
Головне, щоб у школі були гарнї вчителі, а від директора мало що залежить
img
На місцях ніхто не впливає на якість освіти – все вирішується “нагорі”

Але це не так

Якісна школа – це результат спільних зусиль засновника, який забезпечує ресурсами, директора, який постійно вдосконалює якість, вчителів, які розвиваються, щоб давати якісну освіту, мотивованих учнів, які отримують навички й уміння, корисні в житті, та батьків, які беруть участь у розвиткові школи.

Якісна школа

Це місце, куди хочеться йти і де безпечно знаходитись. У школі учні почуваються комфортно, мають друзів та нічого не бояться. На них не кричать вчителі, не принижують і не цькують однокласники.

На уроках у школі цікаво. Вчителі дають можливість висловлювати власну думку та вчать не боятись помилятися. А ще тут вірять, що знання мають цінність лише тоді, коли учні вміють їх застосовувати в житті: розрахувати необхідний об’єм акваріума для рибок, прочитати вказівники англійською в аеропортах, аналізувати інформацію та не вірити фейкам.

У якісній школі всі рівні незалежно від соціального статусу, віросповідання, місця проживання. Хлопець чи дівчина, з айфоном чи без – усі мають рівні можливості для навчання та розвитку здібностей і талантів.

Якісна школа

Батьки, відпускаючи дітей у якісну школу, не хвилюються за їхню безпеку та здоров’я. Адже у класі – якісне світло та комфортна температура, тож дитина не “посадить” зір і не застудиться на уроці. Територія школи огороджена парканом, і ніхто сторонній туди не потрапить і не зашкодить. Батьки впевнені, що їхні діти у школі всебічно розвиваються, а їхні успіхи оцінюють об’єктивно та прозоро. Постійний зворотний зв’язок від школи допомагає краще розуміти середовище, у якому навчаються діти.

Батьки – повноцінні учасники освітнього процесу, тож можуть і мають впливати на якість освіти у школі, де навчаються їхні діти. Наприклад, будучи фахівцями в тій чи іншій сфері, можуть допомогти директору покращити освітнє середовище.

Якісна школа

Для вчителя школа – це територія творчої свободи та розвитку. Вчителі мають педагогічну автономію та розробляють власні навчальні програми. Вчителі щирі та відкриті до спілкування, поважають учнів та своїм професіоналізмом завойовують авторитет і повагу дітей.

Навчаючи дітей навичок та умінь, вчитель застосовує нові підходи і до оцінювання успіхів своїх вихованців – спостерігає, як учні працювали над завданням, як співпрацювали між собою, яких зусиль докладали, чи були зацікавлені у процесі, та оцінює їхні навички, уміння і компетентності.

Якісна школа

Якісна школа – це результат роботи сильного керівника над розвитком закладу. Те, як директор налаштує управлінські процеси, безпосередньо впливає на якість освіти у школі, яку він очолює. Мотивувати вчителів, працювати над їхнім розвитком та вдосконаленням роботи, покращувати освітнє середовище, взаємодіяти із засновником щодо вдосконалення матеріально-технічної бази, формувати прозору систему оцінювання учнівських навчальних досягнень, облаштовувати дружнє до дітей шкільне життя – не вичерпний перелік завдань та відповідальностей директора.

Якісна школа

Місцева влада – засновник більшості українських шкіл. Поруч із громадами засновують школи також органи місцевої влади, фізичні та юридичні особи. Втім об’єднує усіх засновників відповідальність за заклади освіти: їхнє матеріально-технічне забезпечення, створення інклюзивного середовища у школі тощо. Школи – одна із найбільших соціальних систем у регіоні, тож увага до їхнього розвитку означає також увагу до значної кількості електорату. Якісна освіта – у забезпечених ресурсами школах, тому інвестиції у освіту – хоч і одні з найбільших витрат місцевих бюджетів, водночас є найважливішими в довгостроковій перспективі.

Що школа може зробити зараз, щоб стати кращою?

Iнституцiйний аудит

Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні та управлінські процеси. Аудит є новою для України процедурою вивчення діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл.

Місія аудиту – допомогти школам підвищити якість їхньо діяльності та сприяти зростанню суспільної довіри до освіти.

Чотири напрями оцiнювання школи

Наскільки учням безпечно і комфортно у школі, який в закладі мікроклімат, чи створені комфортні умови для вчителів, як організоване харчування, як облаштовані навчальні кабінети, яке в них є обладнання для навчання учнів та роботи вчителів, яке середовище у школі під час перерв, як учні взаємодіють між собою та з вчителем, чи вільне освітнє середовище школи від насильства, булінгу та дискримінації, чи дотримуються учасники освітнього процесу принципів академічної доброчесності (об’єктивне оцінювання, відсутність плагіату, самостійне виконання домашніх завдань), чи створене у школі інклюзивне освітнє середовище.
Як вчителі оцінюють навчальні досягнення учнів, чи застосовують формувальне оцінювання, наскільки система оцінювання прозора і зрозуміла учням і батькам, чи вона допомагає учням робити висновки та покращувати свої результати у майбутньому.
Як вчителі працюють з аудиторією на уроках, чи застосовують вчителі компетентнісний підхід у навчанні, чи вчителі адаптували свою роботу в умовах пандемії коронавірусу, як вони проводять навчання дистанційно, як вчителі налагоджують комунікацію та співпрацю з учнями, чи вчителі займаються власним професійним розвитком тощо.
Як налагоджені управлінські та адміністративні процеси в школі, наскільки управлінські рішення сприяють покращенню якості освітньої діяльності у закладі, як директор займається розвитком школи, чи розбудована у школі внутрішня система забезпечення якості освіти, наскільки вона є ефективною.

Інструменти

Для проведення аудиту в школі формується експертна група. Експерти — це досвідчені педагоги, а також керівники і заступники керівників шкіл та інші фахівці, які пройшли спеціальне навчання та підготовлені до оцінювання школи за критеріями інституційного аудиту.

Працюючи в закладі, експерти:

Проводять спостереження за освітнім середовищем: відвідують навчальні кабінети, спортзал, актову залу та інші приміщення школи.
Вибірково відвідують заняття та спостерігають за роботою вчителя з учнями.
Анкетують вчителів, учнів, та їхніх батьків: досліджують думку учасників освітнього процесу (що самі учні та їхні батьки кажуть про якість освіти у їхній школі, якою є думка вчителів).
Вивчають документацію школи.
Проводять інтерв’ю з директором та його заступниками.
Спостерігають за поведінкою та спілкуванням учнів між собою і з учителями поза уроками. Оцінюють, наскільки діти почуваються вільно та безпечно, наскільки середовище школи їм "належить".

Результат

Після аудиту школа отримує висновки і рекомендації, у яких вказано, що школі вдається добре, а що треба покращити. Рекомендації містять практичні поради для директора, як саме школа може покращити свою діяльність. Вони не є ультимативними та залишають школі право на власний розсуд вирішувати, як будувати свою діяльність після проведення аудиту. Для засновника школи (місцева громада, власник тощо) у рекомендаціях є окремий перелік заходів, для яких школі потрібна, зокрема, фінансова та ресурсна підтримка.

Внутрішня система забезпечення якості освіти у школі

Визначення шляхів поліпшення якості освітньої діяльності школою самостійно.
Розбудовою внутрішньої системи забезпечення якості займається керівник закладу, залучаючи до цього всіх учасників освітнього процесу (вчителів, учнів, батьків, засновників).
Покрокова інструкція, як директору розбудувати внутрішню систему, міститься у Абетці для директора.

Інструменти

Про розбудову внутрішньої системи забезпечення якості у школі свідчить Положення про неї, а також розроблені політики і процедури її впровадження. Цей документ можна знайти на сайті школи. Його наявність не завжди означає, що у школі вже розбудована внутрішня система забезпечення якості. Він є одним із перших кроків.

Однією із найважливіших умов функціонування внутрішньої системи є самооцінювання. Це комплексне регулярне вивчення та оцінювання власної освітньої діяльності, яке ґрунтується на рефлексії та критичному дослідженні. Воно дає можливість закладу оперативно реагувати на виклики та прослідковувати динаміку через порівняння з попередніми та наступними своїми результатами такого оцінювання. Результати самооцінювання школа використовує для визначення напрямів поліпшення освітньої діяльності.

Під час самооцінювання у школі:

Проводиться опитування учнів, батьків та вчителів щодо якості освітньої діяльності.
Здійснюється спостереження за навчальними заняттями.
Проводяться моніторинги результатів навчання учнів.
Проводяться моніторинги освітнього середовища.

Результат

Система освітньої діяльності є динамічною. Тоді, як інституційний аудит приходитиме до школи лише раз на 10 років, внутрішня система забезпечення якості дозволяє закладу здійснювати постійний моніторинг і регулярно отримувати дані про процеси та вчасно реагувати на виклики. Це насамперед робота закладу над власним розвитком, формування стратегічного бачення розвитку школи, запровадження дієвих моніторингів її роботи та оперативне реагування на виклики. Політика забезпечення якості – це безперервне вдосконалення заради кращої освіти учнів.

Зробимо школи якісними!

Підписатись на оновлення

    Дякуємо, що підписались!

    Чим ще батьки можуть бути корисними школам

    Провести майстер-клас
    Батьки учнів школи мають різноманітні професії, які можуть бути корисні у розвиткові школи. Проведення майстер-класу для учнів, вчителів, адміністрації допоможе школі стати кращою.
    Розробити проєктну документацію, кошторис
    Часто відсутність проєктів та кошторисів унеможливлює втілення проєктів з розвитку школи. Батьки, які мають знання та практичний досвід у проєктуванні чи бюджетуванні, можуть допомогти школі, розробивши ці документи.
    Підібрати обладнання та матеріали
    Для реалізації проєктів у школі батьки можуть допомогти підібрати матеріали та обладнання, які будуть відповідати технічним вимогам та будуть оптимальні за ціною.
    Допомогти з юридичними питаннями
    Батьки, які мають юридичну освіту, можуть підготувати запит або звернення до депутата щодо вирішення проблем школи, допомогти із юридичними документами.
    Організувати спільне дозвілля
    У школі діти розвивають навички та уміння, які будуть корисними у житті. Робити це вони можуть не лише на уроках. Спільне дозвілля, яке буде корисним і цікавим, допоможе дітям більше спілкуватись та дізнаватись нове.