12
Грудень 2024року
допомагаємо завучу-початківцю
професійне портфоліо

Професійне портфоліо педагога: як упорядкувати

Сформувати професійне портфоліо педагога — завдання не з легких. Адже потрібно не просто дібрати потрібні матеріали й описати здобутки, а систематизувати їх, виокремити основне, правильно розставити акценти. Скористайтеся порадами зі статті — і ваше портфоліо чітко й вичерпно «розповість» про ваш професійний досвід

Інна Кіндрат , головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук

Педагогічний працівник, який атестується, може подати до атестаційної комісії документи, що свідчать про його педагогічну майстерність та професійні досягнення. Тож напередодні атестаційного періоду педагоги зазвичай підбивають підсумки своєї діяльності, щоб представити їх атестаційній комісії. Часто як форму презентації обирають педагогічне портфоліо, хоча в переліку документів до атестації його немає.

Що таке портфоліо педагога

Портфоліо педагога — це форма презентації особистого досвіду, що дає змогу наочно продемонструвати його професійний шлях і досягнення. Традиційно його формують у вигляді папки, що містить систематизовані матеріали про досягнення педагога в професійній діяльності. Водночас портфоліо є засобом професійної рефлексії педагога. Адже, щоб його підготувати, педагог має проаналізувати, узагальнити й систематизувати результати своєї роботи, об’єктивно оцінити свої можливості та спланувати дії з підвищення фахової майстерності.

Педагоги формують портфоліо не лише для атестації. Залежно від мети створення розрізняють чотири види портфоліо: досягнень, тематичне, презентаційне й комплексне (рис).

Презентувати власне портфоліо педагог може під час засідань педагогічної ради, методичних об’єднань, конкурсів, атестації тощо. Основна мета презентації — стисло представити результати професійної діяльності за певний період часу.

Що вкласти в портфоліо

Для того щоб портфоліо мало «солідний» вигляд, педагоги часто вкладають у нього все, що можуть відшукати: плани, конспекти занять та ігор, копії всіх сертифікатів, відгуки батьків і навіть скриншоти дискусій, у яких брали участь. Через це портфоліо перетворюється на своєрідний «смітник», у якому складно щось відшукати.

Інколи педагоги вкладають в портфоліо конспекти занять, розробки заходів, «запозичені» з методичних джерел. Однак це не відображає професійних досягнень педагога і порушує вимогу академічної доброчесності. До того ж в нормативних документах немає вимоги представляти діяльність за допомогою методичних і дидактичних матеріалів.

Тож які матеріали покласти в портфоліо, щоб найліпше представити свої професійні досягнення? Передусім проаналізуйте свою діяльність та проранжуйте досягнення. Віддавайте перевагу тим матеріалам, що підтверджують певні результати. Відтак оберіть концепцію для портфоліо та структуруйте матеріали за розділами.

Як оформити

Педагогічна філософія портфоліо передбачає інтеграцію кількісної та якісної оцінок, акцент на досягнення, успіх, самооцінку. Кожен педагог самостійно обирає, як оформити портфоліо. Це може бути папка-накопичувач, у яку ви вкладете необхідні матеріали, наприклад публікації в професійних джерелах, розробки дидактичних матеріалів, сертифікати про підвищення кваліфікації тощо.

Під час роботи над портфоліо дотримуйтеся принципів:
• логічності;
• послідовності;
• доцільності;
• актуальності;
• лаконічності;
• естетичності;
• науковості.

Також можна підготувати електронну презентацію за допомогою PowerPoint, Canva чи іншого ресурсу. У презентації доцільно продемонструвати й ваші розробки дидактичних посібників, і фрагменти роботи з учнями та батьками, а також відобразити важливі складники вашого професійного зростання. За потреби додайте в презентацію відеозаписи фрагментів занять, методичних заходів, розповідь про себе або інтерв’ю із вами. Особистий професійний блог чи ютуб-канал також можуть бути варіантом вашого портфоліо.

Отже, якісно оформлене портфоліо продемонструє найбільш значущі результати вашої практичної діяльності та засвідчить високий рівень професійної компетентності. А ще «розповість» про ваш педагогічний досвід яскраво, чітко й неординарно. Успіхів!