Не прочитано
12
Грудень 2024року
працюємо з нормативними актами
атестація

Порядок проведення атестації за оновленим Положенням

Акценти статті
  1. Основні процедурні моменти атестації
  2. Нюанси чергової та позачергової атестації
  3. Атестаційні документи

Нині порядок проведення атестації педагогічних працівників регулює оновлене Положення про атестацію педагогічних працівників (наказ МОН від 10.09.2024 № 1277, далі — Положення). Розгляньмо детальніше порядок дій учасників цього процесу, щоб ви змогли все організувати та провести з дотриманням вимог і строків, передбачених законодавством.

Чергова атестація

Для проведення чергової атестації атестаційна комісія до 20 жовт­ня поточного року:

  • складає і затверджує —
    • список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році;
    • строк проведення атестації;
    • графік проведення засідань атестаційної комісії;
  • визначає строк та адресу електронної пошти для подання документів педагогічних працівників (в електронній формі).

Якщо педагогічний працівник подав заяву про перенесення строків чергової атестації, атестаційна комісія ухвалює рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання заяви. Відтак інформує про ухвалене рішення педагогічного працівника.

Якщо педагогічного працівника, що підлягає черговій атестації, немає в списку, атестаційна комісія додає його до списку педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, за його заявою, поданою до 20 грудня поточного календарного року.

Заяви педагогічні працівники подають у паперовій чи електрон­ній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем, особисто чи надіславши на поштову адресу згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії.

Керівник закладу освіти може надати атестаційній комісії уточнені списки педагогічних працівників, які підлягають атестації, до 20 грудня поточного календарного року.

У закладах освіти, в яких працює менше ніж 15 педагогічних працівників, списки працівників, які підлягають черговій атестації, готує керівник закладу освіти та надає їх атестаційній комісії відповідного рівня до 1 жовтня поточного року.

Позачергова атестація

Для проведення позачергової атестації педагогічних працівників, передбаченої абзацами другим та третім пункту 5 розділу I Положення, керівник, засновник або уповноважена особа закладу освіти до 10 грудня поточного навчального року подає список таких працівників на розгляд атестаційної комісії.

Для проведення позачергової атестації за ініціативою педагогічного працівника він має до 20 грудня подати до атестаційної комісії заяву за формою, наведеною в додатку 1 до Положення.

Атестаційна комісія затверджує окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації, визначає строки проведення атестації, подання документів педагогічних працівників та за потреби може внести зміни до графіка своїх засідань.

Оприлюднення інформації про атестацію

Голова та секретар атестаційної комісії оприлюднюють на сайті суб’єкта її створення або його засновника у строк, що не перевищує 5 робочих днів з дня ухвалення рішення, інформацію, як-от:

  • персональний склад атестаційної комісії;
  • список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році та строки проведення їх атестації;
  • окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації та строки проведення їх атестації;
  • графік проведення засідань атестаційної комісії;
  • строки й адресу електронної пошти для подання документів;
  • перелік документів, які обов’язково подають педагогічні працівники для проведення атестації.

Педагогічний працівник, який атестується, протягом 10 робочих днів із дня оприлюднення інформації може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про його педагогічну майстерність та/або професійні досягнення.

Документи, що зберігаються в особовій справі педагогічного працівника, не потрібно подавати до атестаційної комісії, створеної в закладі освіти, відокремленому структурному підрозділі, органі управління у сфері освіти, у якому зберігається особова справа.

Форма документів та їх подання

Педагогічний працівник, який атестується, може подати до відповідної атестаційної комісії документи в паперовій або електрон­ній формі. Електронний варіант документів у форматі PDF, кожен документ в окремому файлі, працівник надсилає на адресу електронної пошти для подання документів з підтвердженням про отримання. Документи, подані до атестаційної комісії, реєструє секретар атестаційної комісії.

Заборонено безпідставно відмовляти педагогічному працівнику в прийнятті документів.

За наявності технічної можливості атестаційна комісія / суб’єкт її створення забезпечує отримання відомостей, передбачених абзацом четвертим пункту 11 розділу I Положення, шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.

Розгляд документів та ухвалення рішення

Атестаційна комісія розглядає документи педагогічних працівників, які атестуються, за потреби перевіряє їхню достовірність, встановлює дотримання вимог пунктів 8—10 розділу I цього Положення, а також оцінює професійні компетентності педагогічного працівника з урахуванням його посадових обов’язків і вимог професійного стандарту (за наявності).

Для належного оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника атестаційна комісія може ухвалити рішення про вивчення практичного досвіду його роботи.

У такому разі атестаційна комісія:

  • визначає зі свого складу осіб, які аналізуватимуть практичний досвід роботи педагогічного працівника;
  • затверджує графік заходів з вивчення й оцінювання діяльності та професійних компетентностей педагогічного працівника.

За необхідності атестаційна комісія для вивчення досвіду педагогічного працівника може залучати інших педагогічних працівників (експертів), які не входять до складу атестаційної комісії.

Не можна залучати для вивчення практичного досвіду роботи педагогічного працівника осіб, які є близькими родичами такого працівника або можуть мати потенційний або реальний конфлікт інтересів.

Рішення про результати атестації педагогічних працівників атестаційні комісії I рівня ухвалюють не пізніше ніж 1 квітня, а комісії II і III рівня — не пізніше ніж 25 квітня.

Перенесення атестації

У разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника, який атестується, або інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню атестації, проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено до припинення таких обставин, але не більше ніж на 1 рік. Атестаційна комісія ухвалює відповідне рішення про це. За педагогічним працівником зберігають раніше присвоєну кваліфікаційну категорію (педагогічне звання) до проходження атестації в порядку, визначеному Положенням.

Запрошення педагогічного працівника на засідання атестаційної комісії

Атестаційна комісія може запросити педагогічного працівника на своє засідання, якщо до нього виникли запитання, зокрема пов’язані з поданими документами.

Запрошення на засідання атестаційної комісії підписує голова атестаційної комісії. Не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня проведення засідання запрошення вручає секретар атестаційної комісії педагогічному працівникові під підпис або надсилає в сканованому вигляді на адресу електронної пошти (за наявності, з підтвердженням отримання). Запрошення педагогічного працівника на засідання атестаційної комісії II чи III рівня надсилають також на електронну адресу відповідного закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу в сканованому вигляді з підтвердженням отримання.

Присутність працівника на засіданні атестаційної комісії

Педагогічний працівник може бути присутнім на засіданні атестаційної комісії під час розгляду питань, що стосуються його атестації, зокрема в режимі відеоконференцзв’язку. Якщо педагогічний працівник, запрошений в установленому порядку, на засідання атестаційної комісії не з’явився, атестаційна комісія за наявності обставин, визначених у пункті 7 розділу 8 Положення, проводить засідання без нього.

Представники педагогічних працівників можуть представляти їхні інте­реси на засіданнях атестаційних комісій за письмовою довіреністю чи договором доручення, оформленими відповідно до вимог законодавства. Особу такого представника має встановити секретар відповідної атестаційної комісії за документом, що посвідчує особу.

Протокол засідання атестаційної комісії

Засідання атестаційної комісії оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 2 до Положення.

Особи, які підписують протокол, можуть у письмовій формі викласти окрему думку щодо рішення атестаційної комісії й додати цей документ до протоколу.

Інші члени атестаційної комісії можуть висловити свою думку в усній формі. Її обов’язково вносять у протокол.

Атестаційний лист

На підставі рішення атестаційної комісії секретар оформлює атестаційний лист згідно з додатком 3 до Положення в 2 примірниках упродовж трьох робочих днів з дати ухвалення рішення. У ньому фіксують результат атестації педагогічного працівника. Атестаційний лист підписують голова і секретар атестаційної комісії. Надси­лають його в сканованому вигляді на електронну адресу педагогічного працівника, а в разі проведення атестації атестаційною комісією II рівня — на адресу закладу освіти (з підтвердженням отримання).

Перший примірник атестаційного листа видають педагогічному працівнику особисто під підпис (за його ініціативою) або надсилають поштовим відправленням з повідомленням про вручення.

Другі примірники атестаційних листів зберігають відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів (наказ Мінюсту від 12.04.2012 року  № 578/5).

Атестаційні листи та копії документів про підвищення кваліфікації педагогічного працівника зберігають у особовій справі педагогічного працівника.

Наказ про присвоєння кваліфікаційної категорії, педагогічного звання

На підставі рішення атестаційної комісії керівник закладу освіти чи його заступник видає відповідний наказ протягом 7 робочих днів з дня ухвалення рішення. Упродовж 3 робочих днів із дати його видання ознайомлює з ним педагогічного працівника під підпис.

Наказ за результатами атестації впродовж 3 робочих днів із дня його видання подають до бухгалтерії закладу освіти, де працює педагогічний працівник, чи до централізованої бухгалтерії, що здійснює бухгалтерський облік відповідного закладу, установи освіти, для нарахування заробітної плати та проведення відповідного перерахунку. Оплату праці з урахуванням результатів атестації проводять від дати, коли атестаційна комісія ухвалила рішення про результати атестації.

Якщо педагогічний працівник звільняється чи переводиться на роботу в інший заклад освіти, йому видають витяг з наказу. Це документ, який підтверджує присвоєння (підтвердження) педагогічному працівнику відповідної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.